Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Vícebojařská špička se utká na Strahově

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Halová atletika

Zrekonstruovaná přetlaková hala v Praze na Strahově hostí o víkendu první domácí šampionát halové sezony. Od 8. do 10. února tak mohou diváci vidět většinu elity v České republice, poté co naši sedmibojaři a pětibojařky minulý víkend zazářili v anglickém Sheffieldu. Třetí den mistrovství proběhne také boj o tituly mezi mladými chodci.

„Na Strahově budou chybět jen Ščerbová, Karas a Sajdok,“ informuje šéftrenér reprezentace Václav Fišer, který mohl sledovat boj našich dvou vícebojařských čtveřic ve Velké Británii. Favoritkou ženského pětiboje, který proběhne v sobotu 9. 2. by tak měla být Jana Korešová, povzbuzená výborným osobním rekordem z Anglie – 4153 bodů. Přitom atletka USK Praha měla ve svém osobáku rezervy, zejména v kouli. Smůlu si v Sheffieldu vybrala Eliška Klučinová. Stříbrná medialistka z loňského MEJ si v Anglii na bod vyrovnala osobní rekord – 4059 – i přes velký „výtuh“ na závěrečné osmistovce. „Čtyři disciplíny byly dobré, pak jsem zkrátka moc chtěla, ale nešlo to,“ říká ke svému boji s půlkou Klučinová. Soboj  mezi ní a Korešovou bude ozdobou celého mistrovství. „Budu se snažit uspět, ale jak to bude vypadat, je ve hvězdách,“ dodává Klučinová. Startovní listina čítá dalších jedenáct jmen.

Třetí pětibojařská reprezentantka Nikol Ogrodníková je věkem juniorka, a tak soutěží ve „své“ kategorii, kde bude hlavní adeptkou na titul. Vloni byla Ogrodníková za Klučinovou třetí na MEJ v Hengelu. Největší soupeřkou by jí měla být Kateřina Cachová, dorostenecká mistryně světa z loňska v Ostravě a oddílová kolegyně z Vítkovic. Celkem by do soutěže, která proběhne stejně jako ženský závod v sobotu, měla zasáhnout šestnáctka juniorek. V pátek se o tituly poperou také dorostenky a žákyně, těžko mezi nimi hledat favoritky, o jedny z prvních vavřínů v kariéře se utká šestnáctka, resp. osmnáctka mladých atletek.

Mezi muži je možných adeptů na triumf hned několik. Patří mezi ně bezesporu oba reprezentanti v Sheffieldu, David Sazima a Tomáš Nešvera, kde předvedli 5351, resp. 5239 bodů. Borců s osobáky nad 5200 však bude na startu více a mistrovský závod může mnohé rozdíly smazat. Navíc nemají Sazima s Nešverou příliš času na regeneraci, v neděli dokončili sedmiboj, a v sobotu jim začíná druhý. „V hale se to však zvládnout dá, síly sebere hlavně závěrečný kilometr,“ míní Fišer. Konkurovat by jim tedy měli zejména další atleti s reprezentačními zkušenostmi – Jakub Chomát a Antonín Vácha, dále pak Martin Gabriel nebo výborní tyčkaři Lukášové – Bechyně a Doskočil. Do bojů by mělo zasáhnout celkem 15 sedmibojařů. V juniorské startovce svítí jméno Jana Solfronka, 19. z MS do 17 let v Ostravě, s ním se o medaile popere šestnáct dalších atletů. Dorostenci mají svou soutěž stejně jako junioři v sobotu a neděli a o vavříny se bude ucházet sedmnáctka sedmibojařů. Pouhá šestice figuruje mezi přihlášenými žáky, ti si svou soutěž odbudou v pátek a sobotu.

Rekord mistrovství drží mezi muži Tomáš Dvořák již plných 11 let, jeho výkon má hodnotu 6211 bodů. Ženské maximum patří Janě Klečkové z roku 2002 (4309). Klečková také nasbírala suverénně nejvíce titulů, na jejím kontě jich leží půltucet – z patnácti zatím konaných šampionátů. Medalií pobral nejvíce Kamil Damašek, z celkových osmi mají dvě nejcennější barvu.

V neděli 10. února proběhne na Strahově také MČR v chůzi žákovských, dorosteneckých a juniorských kategorií. O šest sad medailí bude na tratích 3 a 5 km bojovat celkem 35 mladých chodců a chodkyň, nejhojnější zastoupení mají žákyně – 12.

Štítky: , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku