Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

V Pardubicích chtějí kromě rekordní účasti i rekordní čas

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Dlouhé traťě

Pardubický vinařský půlmaratón je letos dějištěm otevřeného mistrovství republiky na této trati. Na tři rovinaté sedmikilometrové okruhy se v sobotu 19. dubna vydá ve 12 hodin bezmála tisícovka běžců. Pořadatelé si brousí zuby nejen na traťový rekord, ale i na nejrychlejší čas na českém území.

Hlavním esy mužské kategorie jsou Keňané v čele s Eliahem Muturim Karanjou a Gordonem Mugim Mahugu, první dva z pražského půlmaratónu. Původně měl startovat také Wilson Onsare, který již dokázal čas stlačit pod hodinu a jednu minutu. „Pro čas 1:01 a lepší jsme vypsali speciální prémii 100 tisíc korun,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Oldřich Bujnoch. Elitní atletkou mezi ženami by měla být Běloruska Anastasija Padaliská.

O republikové tituly si to rozdá padesátka mužů a dvacítka žen. Podle startovní listiny by z loňských medailistů v obou kategoriích měla chybět jen bronzová Táňa Metelková. Mezi muži dokonce uvidíme v Pardubicích hned první půltucet loňské výsledkové listiny. V Poděbradech získal titul Robert Štefko (AK Kroměříž) před Pavlem Brýdlem (Nové Město nad Metují) a Janem Havlíčkem (Slavia Praha). Mistr 2007 „Robo“ Štefko bude mít úlohu velmi těžkou, podle svých slov je momentálně rád, že běhá. „Půjdu si to odběhnout, také kvůli oddílu, je to přeci jen mistrovství republiky. Žádný velký čas ale nečekám. Bude to velká akce,“ uvedl Štefko. Na stupně nejvyšší se bude chtít vyhoupnout řádka běžců z Kroměříže, včetně nejlepšího Čecha na půlmaratónu v Praze Davida Gerycha. Tomu ovšem dlouho sekundoval Petr Pechek, a tak i on bude patřit mezi adepty na přední umístění. Bez šancí nebude ani Pavel Novák, aktuálně nejlepší český maratónec.

Mezi ženami obhajuje „multidisciplinární“ Ivana Sekyrová (AK Sokolov), vicemistryní je vrchařka Eva Matyášová (Maratonstav Úpice). Bez zajímavosti není ani start Jany Lelut, dříve Mostecké. Atletka s osobním rekordem pod 1:20 se provdala za francouzského běžce do vrchu Francka Leluta – skončil mj. třetí na MČR v krosu v Bělé nad Radbuzou (2006). Šanci na přední umístění má také velezkušená Jana Klimešová. Chybět bude loňská vítězka v Pardubicích Petra Kamínková.

V rámci akce proběhne také republikový šampionát veteránů, dřívější start MČR mají handbikeři (vozíčkáři) – 9:45. Pro všechny „sportuchtivé“ je připraven dvoukilometrový lidový běh (10:55). Vyznavači koleček v jedné lajně si budou moci trať projet také bez rušivé dopravy (nezávodně mezi 11:20 a 11:45).

Aktuální rekordy

světové

Muži Samuel Wanjiru 58:33 – Keňa

Ženy Lornah Kiplagatová 1:06:25 – Nizozemsko

evropské

Muži Fabián Roncero 59:52 – Španělsko

Ženy Lornah Kiplagatová 1:06:25 – Nizozemsko

české

Muži Jan Pešava (Dukla Praha) 1:01:37 Košice 4. 10. 1997

Ženy Alena Peterková (MBK Havířov) 1:11:02 Oslo 24. 9. 1994

mistrovství ČR

Muži Pavel Faschingbauer 1:03:34 2002

Ženy Alena Peterková 1:13:16 1995

traťové

Muži Stanley Kipkosgei 1:03:29 Keňa 2007

Ženy Petra Kamínková 1:13:03 Česko 2007

Štítky: , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku