Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Pro mistrovské tituly a limity do metropole nad Lužnicí

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Atletika

Třicátému devátému republikovému šampionátu je v nabitém předolympijském programu tentokrát vyhrazen první červencový víkend. Netradičně na pátek a sobotu (4. a 5. 7.) se do Tábora sjedou na vrchol domácí sezony nejlepší čeští atleti, aby na stadionu Míru bojovali nejen o umístění na stupních vítězů, ale také o osobní rekordy a limity na olympiádu. Už nyní je pekingská výprava početná a mistrovství ČR svou atmosférou přispívá k těm nejlepším výkonům.

Útulný stadion, vstupné za pade

Přípravy na dvoudenní šampionát jsou již v plném proudu. „Snažíme se co nejlépe připravit,“ sděluje ředitel závodů David Bor. Probíhá rozsáhlá regionální propagační kampaň, prodej vstupenek je v plném proudu. „Ty si mohou fanoušci atletiky zakoupit buď v Infocentru na Žižkově náměstí v Táboře nebo pak  přímo před začátkem mistrovství u vstupu na stadion Míru. Žáci základních škol a mladší mají vstup zdarma, ostatní platí 50 korun na každý den,“ informuje Bor. Republikový šampionát umožní divákům vidět ty nejlepší české atlety a atletky pohromadě naposledy před jejich odletem do Pekingu. Kromě skvělých atletických výkonů se ale návštěvníci mohou těšit i na další doprovodný program. Pro nejmenší fanoušky bude připravena Dětská atletika s Českou spořitelnou, která začne v sobotu od 12 hodin na Sokolské plovárně hned vedle atletického stadionu. Patronát nad touto akcí má vicemistryně světa Kateřina Baďurová. Že program bude opravdu pestrý, svědčí i hudební koncert skupiny Anotherway, který začne v pátek od 21 hodin opět na Sokolské plovárně, návštěvníci si budou moci i zaplavat a to v pátek a sobotu od 18 hodin. Veškerý doprovodný program je v ceně vstupenky na mistrovství. Vstupenky jsou slosovatelné o zajímavé ceny, například o zájezd na Weltklasse do Curychu a další.


Oštěp s mistryní světa

Co na stadionu můžeme očekávat? Třeba oštěp s letos jednoznačnou hvězdou v osobě mistryně světa a několikanásobné české rekordmance Barboře Špotákové. Jistotu startu v Pekingu má i její vrstevnice Jarmila Klimešová. Mužům prozatím vládne Vítězslav Veselý, který má mírnější limit pro OH, ale v sektoru budou nejen další svěřenci Jana Železného, kteří hodlají zaútočit na 80metrovou hranici. V diskařském sektoru uvidíme jasnou favoritku Věru Cechlovou, kladivářkám letos vládne teprve juniorka a novopečená česká rekordmanka Kateřina Šafránková, o Peking usiluje také Lenka Ledvinová. Přeměnit B limit v jistotu áčka se bude v kouli pokoušet také Petr Stehlík, má totiž zdatného konkurenta v osobě Antonína Žalského. Jejich kolegyně z disciplíny Jana Kárníková je sice suverénkou již několik sezón a letos poprvé v kariéře překonala 17 metrů, k nominaci jí ale chybí pár decimetrů. Napínavý souboj čekejme mezi diskaři. Zkušenému Liboru Malinovi vyšla „úvodní rána“ a jako první splnil B limit, poté jej však přehodil mladý Jan Marcell, v Táboře by jejich souboj mohl znamenat třeba pokoření rovnou dvou áček. Něco podobného čekejme mezi kladiváři, kde zatím „B nominaci“ drží Lukáš Melich, ovšem výborné výkony podává i veterán Pavel Sedláček.

Baďurová jako patronka

Těšit se můžeme tradičně také na souboje ve výškařském sektoru, a to v obou kategoriích. Vicemistr Evropy Tomáš Janků a bronzový olympijský medailista Jaroslav Bába již limity na OH mají, pokusí se o něj zcela jistě i Svatoslav Ton. Mezi ženami má splněno naše kompletní elitní trojice Iva Straková, Romana Dubnova a Barbora Laláková, chybět však bude ze zdravotních důvodů posledně jmenovaná, to nic nemění na tom, že můžeme očekávat dramatický souboj Strakové a Dubnové na výškách vysoko nad 190 cm. V tyčkařském sektoru usiluje o nominaci na Peking hned čtveřice borců, žolíky drží v ruce Jan Kudlička, který má splněn mírnější limit (561 cm). Mladý Kudlička bude chtít potvrdit formu A limitem (570 cm), o což se budou jistě pokoušet stálice Štěpán Janáček, loňský účastník MS Michal Balner i Adam Ptáček, který také překonal béčko (rovných 560). Česká rekordmanka a vicemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová je v rekonvalescenci, v Táboře se představí jako patronka Dětské atletiky s Českou spořitelnou. Chybět bude i halová mistryně světa Pavla Rybová, která čeká přírůstek do rodiny, na startu se je budou snažit nahradit mladé závodnice Romana Maláčová nebo Jiřina Ptáčníková. V dálce můžeme očekávat souboj blízko osmimetrové hranice světové úrovně mezi Štěpánem Wagnerem a Romanem Novotným. Druhý jmenovaný ji letos poprvé v kariéře v regulérním větru o centimetr překonal, do nominace pro OH mu však chybí ještě 4 cm. Ženám vládne Denisa Ščerbová, zatím jí v „její“ disciplíně uniká limit, byť má splněno v sedmiboji. Na paty by jí mohla šlapat Martina Šestáková (ještě loni Darmovzalová), která se letos soustředí takřka výhradně na trojskok. Kvalifikační značka, která se shoduje i s dosud nepřekonanými magickými 14 metry, to bude cíl Martiny na MČR.

Běžečtí rekordmani a čekatelé

I na dráze uvidíme slušnou řádku limitářů: na stovce překvapení sezóny Lukáš Milo, na dvoustovce novopečený český rekordman Jiří Vojtík, na čtvrtce jen zatím těsně uniklo národní maximum Rudolfu Götzovi, příjemným zjištěním je také stále se lepšící dvacetiletý půlkař Jakub Holuša. Velkým tahákem bude 110 m překážek a očekávaný souboj nového národního rekordmana Petra Svobody a dalšího nominovaného na OH Stanislava Sajdoka. O atak čela domácích tabulek se vytrvale pokouší na krátkých plotech také Lucie Škrobáková (dříve Martincová), na kontě už má několik časů, které se limitně blíží 13.05 sekundy; sekundovat by jí měla Petra Seidlová. Doplňkově se na dvoustovce představí dvojice z jiných disciplín: staronová česká rekordmanka na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, a také Denisa Ščerbová, původně především dálkařka, dnes však již také výborná vícebojařka. Mužské pole je na dlouhých překážkách velmi vyrovnané a navíc zatím nikdo nesplnil limit pro OH: aktuální jedničkou je Ondřej Daněk, boj s ním ale určitě svede nastupující mládí v osobě Josefa Proroka, ale také zkušení Michal Uhlík, Jindřich Šimánek, Štěpán Tesařík, nebo i po dlouhém zranění vracející se český rekordman a vicemistr Evropy Jiří Mužík.

Štítky: , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku