Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Poslední šancí pro Dauhá je halová republika. Slibuje dramatickou podívanou

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Halová atletika

Mistrovství ČR v hale hostí v sobotu a neděli 27. a 28. února pražská hala Otakara Jandery, vždy od 13 hodin. Vedle bojů o tituly půjde i o definitivní uzavření soupisky pro MS v Kataru za dva týdny.

„Především věřím, že se nikdo nezraní,“ vyjádřil hlavní přání šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Bude to ale napínavý víkend, v programu nejsou hluchá místa.“ Nejblíže k limitu z těch, co jej dosud nesplnili, má koulařka Jana Kárníková. „Chybí jí dvacet centimetrů, ve světových tabulkách si stojí vysoko,“ vypočítává Dvořák. Na dohled k nominaci (decimetr k 570) má také tyčkař Jan Kudlička, který by se rád připojil ke kolegovi z tréninkové skupiny Michalu Balnerovi, zatracovat nelze ani třetího do party Štěpána Janáčka. V bojiště o dvě místa se může velmi obdobně proměnit i stejný sektor v soutěži žen, kde zatím drží účast jednička Jiřina Ptáčníková (letos halový OR 451) a po mateřské závodící Pavla Rybová, útočit na 440 však bude i Romana Maláčová. Nedaleko HMS je trojskokanka Martina Šestáková, jež potřebuje pro Dauhá přidat ještě 17 centimetrů, ale bude se muset prát i s bolavou patou.

Čtvrtkařské manévry

Jednička na 400 metrů Zuzana Hejnová volí start na dvoustovce, Denisa Rosolová by se k ní ráda přidala na čtvrtce s ostrým limitem (52.90), i když přáním šéftrenéra je na HMS start štafety. „Mají v ní určitě větší šanci než individuálně, zatím jsou s průměrem čtvrté,“ vysvětluje Dvořák. Mezi muži slibuje čtvrtka veliké drama, a to již v rozbězích, neboť o účast v kvartetu pro HMS usilují vedle aktuálních borců podle časů – Josef Prorok, Theodor Jareš, Pavel Jiráň, Richard Svoboda – zejména jejich tabulkoví následníci Jiří Vojtík, Petr Vaněk, Rudolf Götz a Petr Szetei.

K dalším tahákům šampionátu v bitvách o limity budou patřit nejkratší sprinty. Na šedesátce mohou využít Kateřina Čechová a Pavel Maslák pro start v Dauhá plnění mírnějších entry standardů IAAF (7.37 a 6.69). Jejich o něco starší rivalové Iveta Mazáčová a Libor Žilka mají v obou případech cestu o pět setin vzdálenější.

Překážkářští rekordmani ozdobou

Kolegové překážkáři mají „splněno“. Mezi ženami je jasnou favoritkou Lucie Škrobáková, která zcela jistě zaútočí na vlastní loňský rekord šampionátu 8.03, letos zatím nejlépe o setinku za tímto časem. V podobné roli je i její kolega, národní rekordman Petr Svoboda. „Těším se hodně, už dlouho jsem nezískal titul. Rekordy mistrovství (7.65) i haly (7.55) mě rozčilují,“ naznačil Svoboda, co by chtěl divákům ve Stromovce předvést. Smělé cíle vyhlašuje možná i proto, že minulý víkend v Birminghamu zaběhl 7.57 poté, co nebyl vzhledem k viróze fit. „Ten čas je malý zázrak,“ myslí si a hlásí s trochou nadsázky: „Teď už mám jen nejtěžší chlapskou nemoc na sedm, rýmičku.“ Soupeřem mu měli být Stanislav Sajdok, držitel současného rekordu MČR, a Svobodův týmový kolega Martin Mazáč, jenž rovněž splnil normu pro HMS. První jmenovaný mezi přihlášenými chybí, nad Mazáčovým startem visí podle šéftrenéra otazník kvůli nachlazení.

Všichni účastníci MS závodí, až na Marcella

Ve výškařských sektorech uvidíme obě české jedničky, Ivu Strakovou a Jaroslava Bábu. „Věřím, že oba nějaký centimetr k letošním výkonům přidají. U žen jsem zvědavý na Barboru Lalákovou a Oldřišku Marešovou, mezi muži na nastupující mládí,“ řekl k tomu Tomáš Dvořák. V dálce se příliš nedaří přiblížit limitu Romanu Novotnému a Štěpánu Wagnerovi, a tak je může významně pozlobit v hale výrazně se zlepšivší Petr Ogoun. Mezi ženami nastoupí v případě splnění limitu na čtvrtce Denisa Rosolová, v opačném případě bude hlavní favoritkou Jana Korešová. Čtyřnásobná pětibojařská šampionka ČR patří k adeptkám na medaili také nad překážkami.

Jakub Holuša, další z jistých účastníků MS poběží za svým druhým titulem na půlce, jeho kolegyně z disciplíny i nominace Lenka Masná je přihlášena na 400 a 1500 metrů. Jediným z absentujících limitářů pro HMS bude v kouli Jan Marcell, jehož trápí koleno a nechce riskovat větší zranění, jasným favoritem tak bude Remigius Machura. Na patnáctistovce chtějí atakovat limity Marcela Lustigová a Tomáš Bednář. „Otázkou zůstává, kdo jim bude ochoten dělat pacemakery,“ přemítá šéftrenér Dvořák.

Špotáková i Šebrle mezi startujícími

Dalším diváckým lákadlem budou bezpochyby starty dvou největších českých hvězd. Olympijskou vítězku a světovou rekordmanku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou uvidíme na šedesátce překážek a kouli. Evropský rekordman Roman Šebrle, jenž dnes dostal pozvánku od IAAF k sedmiboji na HMS, přidá ke stejným disciplínám ve Stromovce ještě skok o tyči.

Tip na posílení svalstva, zkuste cvičení s gumou. Je to cvičení, které můžete provádět i doma.

Štítky: , , , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku