Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Po třech letech o tituly na Strahov

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Atletika

Mistrovství republiky se vrací do Prahy, o prestižní cenné kovy se bude bojovat v sobotu 27. a neděli 28. června na stadionu Evžena Rošického. Ten pamatuje skvělé Zátopkovy výkony, mistrovství Evropy v roce 1978 i světový rekord desetibojaře Tomáše Dvořáka před deseti lety.

Nelehký úkol před sebe postavili pořadatelé: přitáhnout na Strahov solidní návštěvu. Vždyť i na fotbalovou Slavii sem chodilo podstatně méně diváků než na nový stadion v Edenu. „Byl bych rád, kdyby přišlo pět tisíc na každý den, což by bylo na Prahu skvělé,“ uvedl pro časopis Atletika člen organizačního výboru Jan Ruda. Pro takový úspěch udělali Pražané maximum, připravili řadu doprovodných akcí a mistrovskou atletiku provázali třeba se vstupenkou do pražské ZOO.

Oštěp s její světovou vládkyní

Tváří šampionátu se stala světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková, ozdobou je však nejen na plakátech, ale pochopitelně také v samotné oštěpařské soutěži. Ta startuje v neděli v 18 hodin a určitě bude patřit k vrcholům mistrovství. Utnout trápení naopak jistě bude chtít její kolegyně Jarmila Klimešová, které zatím chybí limit pro MS. Mezi muži začal nejlépe sezonu Vítězslav Veselý, před Tretrou se však zranil a nad jeho startem visí otazník. V nominaci do Berlína i na pozici jedničky jej vystřídal Petr Frydrych, nezapomínejme však ani na zkušeného Miroslava Guzdka a mladého Jakuba Vadlejcha.

Překážkářské rekordmanky Škrobáková a Hejnová

Nejlépe na novém mistrovství Evropy družstev reprezentovala překážkářka Lucie Škrobáková. Závod po závodě se stříbrná z halového ME přibližuje svému loňskému národnímu rekordu 12.93 a netají se tím, že právě domovský stadion je tím místem k jeho posunutí. Její kolegyně z oddílu i co se týče rekordu Zuzana Hejnová nevolí svou hlavní disciplínu, 400 m překážek, přihlášena je na hladkou čtvrtku i poloviční trať. „Ještě se rozhoduju, co poběžím. Záleží, jak se to bude hodit do tréninkového plánu. Osobně bych raději běžela 400 metrů, abych se zlepšila. Zatím mám osobák venku horší než v hale,“ uvedla v úterý Hejnová. Pro diváka by bylo zajímavé i měření sil na dvoustovce, kam přihlášku podala i majitelka nejlepšího českého času vůbec Škrobáková.

Novotný se vrací na místo úspěchu

Tradičně skvělé bývají skokanské disciplíny. Mužská dálka má parádní osobnost v Romanu Novotném, jenž zde na Strahově na prvním extraligovém kole skočil svoje letošní maximum 816 cm, poté se mu v sezoně tolik nevedlo. „Těším se na ten stadion, minule se mi tam dařilo. Tak doufám, že to prolomím nezdary z dalších závodů. Určitě bych chtěl skočit za osm metrů,“ řekl Novotný, „atmosféra mistrovství republiky, která je vždycky skvělá, mi k tomu určitě pomůže.“ V sektoru nebude chybět trpělivě o limity bojující už několik sezon Štěpán Wagner.

Skokanské sektory ozdobí mistrovství

Ochuzena bude výška, v níž loni završil svou štaci desátým titulem Tomáš Janků. Prostor, alespoň na půdě mistrovství ČR, tak dostává Jaroslav Bába, jenž se ze zlata zatím radoval „jen“ dvakrát. Zatím však prokazuje skvělou formu, už dvakrát letos skočil výše, než za celou dobu od těžkého zranění před třemi lety. Napravit nepovedený úvod sezony bude chtít jistě Svatoslav Ton. Mezi ženami se tak trochu uvolnil trůn a jasnou královnou je nyní Iva Straková. Barbora Laláková zatím po zranění nepředvádí výkony, které by si sama představovala, zvednout se z průměru bude chtít nejen po halovém vzepětí také Oldřiška Marešová.

Mezi tyčkaři se zatím nejlépe prosazuje Jan Kudlička, ani on, ani jeho kolegové ze skupiny Štěpán Janáček a Michal Balner zatím nemají ani mírnější z limitů 560 cm, ale všichni tito borci na takovou výšku mají. Ženám vládne jednoznačně majitelka ostrého limitu pro Berlín Jiřina Ptáčníková, při útoku na mírnější kritérium nebude chybět Romana Maláčová, ani krůček po krůčku se zlepšující maminka Pavla Rybová. Český trojskok má dlouhodobou vládkyni v Martině Šestákové, které se podobně jako Novotnému letos dařilo nejlépe právě na stadionu Rošického. Bude chtít přidat decimetr, aby se nominovala na MS (limit ČAS 14.10). Při absenci jen na dvoustovce startující Denisy Rosolové a na vícebojařském EP reprezentující Jany Korešové by měla být Šestáková favoritkou i v dálce.

Vrhy a hody i s rekordmankou Ledvinovou

Co můžeme dále na strahovském stadionu očekávat? V poli se určitě můžeme těšit na stálici diskařského sektoru Věru Cechlovou, když se jí přiblíží některá z mladších závodnic a nebude to na úkor výkonnosti šestinásobné šampionky, jen dobře. Loňský olympionik Jan Marcell se letos trochu vytratil, ale na MČR bude jistě chtít minimálně potrápit současnou jedničku Miroslava Pudivítra. Mezi kladivářkami má letos navrch novopečená česká rekordmanka Lenka Ledvinová, o nominaci na MS usiluje i loňská juniorka Kateřina Šafránková. Z jejich vzájemného souboje by mohlo dojít k rozšíření národního týmu. Mužům letos jednoznačně vládne majitel ostrého limitu Lukáš Melich. Při zranění Petra Stehlíka jakoby pookřál letos již dvakrát dvacetimetrový Antonín Žalský, zlepšené výkony podává také aktuální dvojka Remigius Machura ml. Jejich kolegyně z disciplíny Jana Kárníková je suverénkou už řadu sezon, znovu k tomu chce přidat i nominaci na světovou akci.

Budou sprinteři útočit na limity?

V hladkých sprintech bude bezpochyby zajímavé sledovat měření sil mladíků se zkušenými. Václava Zicha uvidíme na stovce, Martina Říčaře také na dvoustovce, Pavla Masláka a Lukáše Šťastného na čtvrtce. Za favority však přeci jen musíme označit na stovce Jana Schillera, na dvoustovce Jiřího Vojtíka, na čtvrtce Rudolfa Götze, A určitě by bylo jen dobře, kdyby vítězné časy jejich nebo i konkurentů atakovaly limity pro MS, třeba i v případě čtvrtkaře překážkáře Josefa Proroka.

Na Strahově po 40., nejúspěšnější Kamínková

Mistrovství ČR letos proběhne po čtyřicáté, pražské stadiony hostily téměř polovinu z nich, letos má strahovský „Rošičák“ pořadové číslo 18. Historicky nejúspěšnější co do počtu titulů je Petra Kamínková, která jich na třech běžeckých tratích nasbírala čtrnáct a letos může na pětce či desítce svou bilanci ještě vylepšit. Mezi muži je v tomto ohledu nejpilnější bývalý vytrvalec Michael Nejedlý se třinácti zlaty. V jedné disciplíně mají na kontě nejvíce vavřínů oštěpařka Nikola Brejchová a diskař Libor Malina, oba po tuctu, ani jeden však letos na startu MČR nebudou.

Posilovací cviky na zadek

Štítky: , , , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku