Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Po stotřinácté přivítají Běchovice všechny příznivce tradice

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Dlouhé traťě

Od slavného patníku na 13. kilometru českobrodské silnice se znovu vydá na tisíc běžců na náročnou desetikilometrovou trať. Jako každý rok se tak poslední zářijovou neděli poběží o mistrovské, ale i veteránské medaile.

„Bezprostředně po startu v obci Běchovicích je mírný, asi 300 m dlouhý sklon, pak rovina; na 7 km se silnice snižuje prudkým svahem (vrch Tábor) cca 500 m, pak ihned zase přechází ve značné stoupání až do 1 km před cílem (vrch Hrdlořezy) a odtud pak již v pozvolný sklon až k cíli v Žižkově,“ stojí na webových stránkách Běchovic stručný popis trati, kterou již po 113. zdolají stovky běžců od rekreačních až po profesionály.

Načne Kamínková druhou desítku?

Před rokem zaokrouhlila Petra Kamínková svou dominanci nad soupeřkami desátým titulem mistryně republiky v řadě. Ačkoli to byl její nejpomalejší vítězný čas, úspěšná série byla dokonána. Tedy skoro, neboť olomoucká atletka nebude chybět na startu ani letos. Byť možná vstoupí do závodu s malinko skromnějšími ambicemi. „Doufám, že můj kotník vydrží, dnes jsem si ho znovu zvrtla. Ale když člověk vyběhne závod, většinou na takové věci zapomene. Ostatně, teď jsem s tím o víkendu uběhla půlmaraton,“ hlásila ve středu šampionka, která posbírala již 38 titulů mistryně ČR na dráze i mimo ni. Ve švýcarském Usteru skončila Kamínková těsně pod stupni vítězů a hned za ní o minutu a půl zpět Zuzana Schindlerová. Chodecká účastnice MS v Berlíně se tak rázem zařadila mezi hlavní soupeřky mnohonásobné vítězky v cestě za jedenáctým zlatem. V bitvě o nejvyšší posty se musí počítat také s dalšími loňskými medailistkami, Evou Tománkovou a Ivanou Sekyrovou. Pořadím české elity by mohla také zamíchat maďarská reprezentantka Ida Kovácsová. „Bude to hezký závod a tohle je zdravá konkurence, věřím si zase na čas pod 36 minut,“ uvedla Kamínková. Mezi juniorkami je jasno favoritkou Kateřina Beroušková.

Česká elita vs. trio hostů

Jan Kresinger už má na kontě dva tituly z běchovické desítky, loni však vynechal, a tak trochu usnadnil svému trenérovi Róbertu Štefkovi cestu za prvenstvím. Ten už svou roli vnímá především jako „motivátora“. „Už se moc nepřipravuju, běhám, když mám čas. Honza (Kreisinger) už by měl být někde jinde a já bych ho moc trápit neměl. Doufám, že i další kluci, Lukáš Kourek, Peter Mikulenka poběží rychle,“ prohlašuje matador, jenž závod sedmkrát vyhrál a po změně občanství se i přes věk na hranici čtyřicítky stal třikrát mistrem ČR. „Můj loňský čas letos určitě stačit nebude, to by muselo nějak hodně foukat. I já se budu snažit běžet co nejrychleji, i když s mladými už bláznit nehodlám. Počasí vypadá, že by mělo být pěkné,“ dodal Štefko. Boj o absolutní prvenství určitě opepří zahraniční účastníci. Etiopan Ashenafi Erklo, Maďar Tamás Tóth, ale také Američan Ryan Patrick Vail, manžel Evy Tománkové, který to českým běžcům natřel na jaře při krosovém šampionátu. A ještě tu nepadla jména dvou loňských medailistů, zkušených třicátníků Pavla Faschingbauera a Tomáše Blahy. Z mladších běžců nezapomeňme také na Martina Freie, Kamila Krunku nebo Jana Sokola. K favoritům mezi juniory patří Jakub Bajza a Jiří Homoláč.

Běchovice nejen o tituly mistra ČR

O tituly mistra České republiky se bude bojovat od vzniku ČAS v roce 1969 po 41. Avšak 10 031 metrů z Běchovic na Pražačku poběží pochopitelně také spousta amatérů. V 11 hodin vyrazí spolu s mistrovskými ženskými kategoriemi také všechny příchozí závodnice. O půl hodinu později se na trať vydají muži-veteráni nad 40 let. Pánové 39 a mladší uslyší svůj startovní výstřel stejně jako běžci přihlášení do bojů o tituly šampionů republiky v pravé poledne. Z doprovodných akcí zmiňme Mladé Běchovice, které proběhly uplynulý víkend a In-line závod/volnou projížďku, která se uskuteční od 10.30 na poloviční, 5km trati, startuje se rovněž u „patníku“.

Na Běchovice přes net nebo na místě

Přihlášení přes internet za dvě stovky nebo přímo na místě za dvojnásobek, to jsou možnosti, které se zájemcům nabízely, resp. nabízejí (přes net už je uzavřeno). Kolem devíti stovek běžců využilo první variantu, do mistrovských kategorií se nahlásilo přes stovku běžců. S dohláškami na místě by konečné číslo závodníků mohlo činit znovu něco mezi 1100 až 1200.

Více informací naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na, a také na stránkách závodu www.bechovice-praha.cz.

Štítky: , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku