Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Parotitis epidemica neboli příušnice

Napsal admin • Říj 22nd, 2013 • Rubrika: Nezařazené

Parotitis epidemica je odborný název pro příušnice. Je to virové onemocnění.

Parotitis epidemica

Parotitis epidemica se objevuje zejména u dětí, ale může postihnout také dospělé osoby. Příušnice jsou velmi silné nakažlivé a lékař je musí povinně dle zákona hlásit. Příušnice se přenášejí přes kapénky. Inkubační doba je zhruba 15 dní až 21 dní od setkání s virem.

Jak poznat příušnice?

Při příušnicích dochází k otoku příušní žlázy. V některých případech může být otok hodně silný. Objevuje se také horečka, ale ta je pro náš organismus dobrá. Dochází také ke zduření příušních žláz. Někdy je pociťována jakoby bolest za ušima. Když si projdete článek příušnice příznaky, tak tam jsou sepsány všechny příznaky a projevy.

Jak se léčí příušnice?

Pokud probíhají příušnice bez komplikací, tak se vyléčí i samy. Využívá se pouze potlačování jednotlivých příznaků. Do 14 dnů může být člověk zcela zdráv a fit. Otoky zmizí zhruba do 10 dní. Hospitalizace je nutná pouze v případě komplikací.

Riziko neplodnosti u mužů

U můžů patří mezi možné komplikace zánět varlat, to pak hrozí v krajní variantě až neplodnost. Ale není to až tak časté, ale přesto by se příušnice neměly nikdy podceňovat, nemuselo by se to vyplatit.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku