Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Odborníci již vybrali desítku pro Atleta roku

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Atletika

Anketa Atlet roku 2009 už zná kompletní pořadí. Do hlasování letos zasáhlo 128 atletických odborníků z řad trenérů, funkcionářů a novinářů. Nyní dáváme ve známost, stejně jako každoročně, desítku jmen v abecedním pořádku (společně s krátkými medailonky) a pořadí od 11. místa dále. Vítěze a pořadí první desítky se veřejnost i samotní atleti dozvědí v sobotu 7. listopadu na slavnostním galavečeru „Atlet roku 2009“, který se uskuteční tradičně v hotelu Ambassador (v přímém přenosu České televize od 21:40 hodin). Odkryje se i umístění na postu nejlepšího juniora či juniorky, objevu roku a tradičně bude vyhlášen i Trenér roku.

Jaroslavu Bábovi se letos jako jedinému českému výškaři podařilo nominovat na halové mistrovství Evropy, v Turíně se mu ale příliš nedařilo, vůbec poprvé na velké akci skončil v kvalifikaci. Chuť si však spravil v letní sezoně. Na mistrovství světa v Berlíně skončil pátý. Dařilo se mu i v září na světovém atletickém finále, kde obsadil druhou příčku.

Oštěpař Petr Frydrych je v první desítce ankety nováčkem, nicméně právem se do ní probojoval. Z evropského šampionátu do 22 let si přivezl stříbrnou medaili, na mistrovství světa v Berlíně přidal desáté místo. Sezonu završil svěřenec Jana Železného na mistrovství České republiky do 22 let, kde dokázal poslat své náčiní do vzdálenosti 84,96 metru a tím obsadit i první příčku světových tabulek této kategorie. Upevnil si tak i třetí pozici v historických tabulkách mezi dospělými za svým koučem Železným a Miroslavem Guzdkem.

Překážkářka Zuzana Hejnová nezahájila sezonu 2009 příliš šťastně. Přestože ji v zimě sužovaly nemoci, na závěr haly se dala dohromady, limit na HME ji však časem 53.49 z mítinku rekordmanů unikl o pouhých 9 setin. Letní sezona byla o poznání povedenější. Dokázala dvakrát posunout vlastní české maximum na 400 metrů překážek na prozatím 54,90. Na světovém šampionátu v Berlíně skončila svěřenkyně Martiny Blažkové jedenáctá.

Jakub Holuša si medaili přivezl z mistrovství Evropy do 22 let. Svěřenec Josefa Vedry doběhl v litevském Kaunasu třetí ve finále běhu na 1500 m, když v hromadném finiši uplatnil své rychlostní dovednosti, a navázal tak na předloňské stýplařské zlato z MEJ.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková si letos okusila oba velké šampionáty. Na halovém  mistrovství Evropy v Turíně skončila na 13. místě, v Berlíně na světovém šampionátu byla šestnáctá. Zlatou medaili vybojovala na letní univerziádě v Bělehradě v osobním rekordu 455 centimetrů.

Chodkyni Zuzaně Schindlerové se letos dařilo na mistrovství Evropy do 22 let. V Kaunasu vybojovala na dvacetikilometrové trati stříbrnou medaili. Na mistrovství světa v Berlíně skončila na 19. místě.

Petr Svoboda měl letos i přes to, že se potýkal se zraněními, vynikající sezonu. V Turíně na evropském šampionátu dokázal vybojovat v běhu na 60 metrů překážek bronzovou medaili a navíc vylepšit český rekord na 7,55. I letní sezona byla pro Petra vydařená, na světovém šampionátu v Berlíně se dokázal dostat až do finále, kde obsadil v tvrdé konkurenci vynikající šestou pozici. V září na světovém atletickém finále skončil čtvrtý.

Vícebojař Roman Šebrle získal v Turíně na mistrovství Evropy bronzovou medaili, od Gentu 2000 tak z každého halového ME přivezl cenný kov. V Berlíně na světovém šampionátu se mu nedařilo, skončil jedenáctý.

Pro oštěpařku Barboru Špotákovou byla letošní sezona ve znamení dvojek. Na světovém šampionátu v Berlíně získala stříbrnou medaili, stejnou pozici pak obsadila i na světovém atletickém finále v Soluni. Je potřeba říci, že s tréninkem na tyto velké úspěšné akce dokázala skloubit i studium a od května si může u svého jména psát Ing.

Sezona překážkářky Lucie Škrobákové byla velmi povedená. Svěřenkyně Jany Jílkové dokázala pětkrát pokořit český rekord a vybojovat fantastickou stříbrnou medaili na  evropském šampionátu v Turíně. Na mistrovství světa v Berlíně pak přidala dvanáctou pozici.

Pořadí mimo finálovou desítku:

11. Šafránková Kateřina 125 b.

12. Cechlová Věra 83 b.

13. Vadlejch Jakub 18 b.

14. Cachová Kateřina 12 b.

15. Živec Jakub 11 b.

16. Novotný Roman 10 b.

17. Straková Iva 8 b.

18. Pichrtová Anna 6 b.

19. Masná Lenka 5 b.

20. Melich Lukáš 4 b.

21. Milesová Iva 3 b.

21. ČR 4×100 m junioři 3 b.

22. Havlíček Jan 2 b.

23. Kudlička Jan, Maslák Pavel, Pechek Petr 1 b.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku