Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Klučinová obhajuje, mezi muži favoritem Baar

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Víceboje

Po dvou letech je vícebojařskému mistrovství znovu vyhrazen dřívější termín, poslední májový víkend jej hostí Jablonec nad Nisou. O republikové tituly se utká 29.-31. května na 180 všestranných atletů všech kategorií, od dospělých po mladší žactvo. Víceboje startují sérii domácích šampionátů, která vyvrcholí MČR dospělých 27. a 28. června v Praze na Strahově.

Hlavní mužská kategorie je ochuzena o loňského šampiona Adama Formánka, pro zranění nebude moci startovat ani druhý desetibojař tabulek 2008 Stanislav Sajdok. Jasným favoritem tak bude Pavel Baar. „Spíš se však dívám na výkon,“ míní předloňský šampion, který před rokem třikrát trefil oštěp mimo výseč. Letos si na úvod sezony vylepšil v Desenzanu osobní rekord na 7615, k mírnějšímu limitu pro MS by musel přidat ještě 235 bodů. „Rezervy jsem měl určitě na překážkách a je potřeba také ‚morálně‘ zvládnout patnáctistovku. Počasí bylo v Desenzanu možná až moc teplé, teď zase hlásí nevlídné, tak uvidíme, jak to dopadne,“ shrnuje Baar. „Když limit nevyjde, je tu ještě Kladno, nebo Evropský pohár,“ uvědomuje si.

Velmi zajímavý by však mohl být boj o další pozice. Adam Nejedlý (loni stříbrný), Antonín Vácha, František Staněk, Davida Sazima (před rokem bronzový) a možná i někdo další mohou navíc útočit na limit pro dvaadvacítky,“ upozorňuje desetibojařský trenér Tomáš Dvořák na hranici 7450 bodů nutnou pro účast na ME v Kaunasu. Otazník visí také nad výkonem Josefa Karase, dvojnásobný mistr z let 2005-6 se vrací prakticky po roční závodní pauze. „Hlavně doufám, že všichni budou svádět boj s výkony a ne jen s tituly, protože na severu Čech má někde i sněžit,“ prohlásil Dvořák.

Ženská kategorie bude ochuzena o duel Klučinová-Korešová. Loni stříbrná Jana Korešová pomáhá reprezentaci svého oddílu na poháru mistrů ve španělském Castellónu. Formu má, v Desenzanu si o chlup vylepšila sedmibojařský osobák a v neděli na extralize přidala absolutní dálkařské maximum. Eliška Klučinová má šanci získat po loňské premiéře svůj druhý titul, ale není zcela zdravotně fit, takže zváží své pokračování po prvním dni. Technickou chybou původně mezi přihlášenými nebyla loni bronzová Kateřina Konvalinková, nyní je tedy vekou adeptkou na stříbro. Každopádně je Jablonec příležitostí na medailový zisk pro závodnice druhého sledu.

Pozornost si zaslouží také mládežnické kategorie, v ohrožení by měly být limity pro ME do 19 i MS do 17 let. Mezi adepty medailí, popř. nominace určitě patří junioři Jaroslav Hedvičák, stříbrný z MS17 (2007), Adam Sebastian Helcelet, před rokem dorostenecký mistr, Michal Štefek, a dorostenci Václav Sedlák, který už si zajistil účast v Brixenu na překážkách, Michal Brož, Dominik Dvořák a René Hamberger. Mezi juniorkami bude bohužel na startu chybět to nejlepší: Kateřina Cachová, Lucie Ondraschková i Nikol Ogrodníková – ta plánuje sedmiboj až na Kladně. Favoritky budeme obtížně hledat i mezi dorostenkami.

K historickým statistikám mistrovství viz aktuální Téma týdne. Časový pořad třídenního mistrovství, které  začíná v pátek od 11, v sobotu od 10 a v neděli od 9.30 hodin, ale také další informace naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na.

—————————————————————————————————————————

Mistrovství České republiky ve vícebojích v Jablonci nad Nisou je prvním letošním šampionátem na dráze, 20. a 21. června hostí Ostrava šampionát dorostenců a juniorů. Republikový vrchol – MČR dospělých – se uskuteční v Praze na Strahově 27. a 28. června. „Na stadion Evžena Rošického se mistrovství vrací po třech letech. Chceme diváky přilákat nejen na skvělou atletiku, jejíž předzvěstí bylo první extraligové kolo minulý víkend,“ uvedl technický ředitel mistrovství Jan Ruda. „Proto chystáme řadu doprovodných akcí a výhod spojených s návštěvou Strahova. Například vstupenka za sto korun pro oba dny, na sobotní i nedělní odpoledne bude platit tento víkend i do pražské ZOO a naopak. Ti, kdo navštíví ZOO mohou se podívat na atletiku,“ přibližuje Ruda.

Pořadatelé chystají také soutěž pro největší skupinu, která si zakoupí hromadnou vstupenku. Nejen ti nejlepší atleti republiky, včetně olympijských vítězů Špotákové a Šebrleho, budou na Strahově závodit, také nejmenší naděje sportu dostanou šanci poměřit své síly. Samozřejmostí bude na stadionu možnost občerstvení, stánky partnerů ČAS a pro zlepšení dostupnosti bude prodloužena linka 176 blíže k místu konání. „Chceme vyjít maximálně vstříc náročnému pražskému divákovi,“ uzavírá Ruda.

Štítky: , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku