Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Halový „gigant“ plný reprezentantů

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Halová atletika

Hala v pražské Stromovce hostí o víkendu 16. – 17. února společný šampionát juniorských a dorosteneckých kategorií – právem přezdívaný gigant. Systém zaznamenal 785 přihlášených startů, to i přes duplicity znamená více jak 500 startujících, a to je pořádná porce pro pořadatele, závodníky ale i samotnou halu.

Odměnou by měl být všem start řady úspěšných mládežnických reprezentantů. Výškařka Magdalena Nová vloni posouvala žákovský rekord jako na běžícím pásu a ze 180 pod jejím vedením „doskotačil“ na 183. Letos to již bude mít, pokud jde o národní rekord ve vyšší, dorostenecké kategorii složitější, maximum má hodnotu 189, v držení jej má Šárka Kašpárková. „Rekord je daleko, věřím, že příští rok bych jej měla atakovat, nechci to uspěchat,“ říká dnes Nová. O víkendu čeká na lovosickou atletku konkurence 13 skokanek, většina má osobní rekordy kolem 170 cm. „Po soupeřkách pokukuju, ale soustředím se hlavně na sebe. Jsem zvědavá, co se mnou udělá mondo, nejsem na něj zvyklá.“

Dalším lákadlem dorostenecké části šampionátu bude účast Martina Říčaře, představí se na 60 i 200 metrů. Venku jeho jméno ve sprintech již od loňska visí velmi vysoko v dlouhodobých tabulkách, má na kontě semifinále dvoustovky loňského MS sedmnáctek v Ostravě. Čtvrtka by měla být doménou talentovaného Pavla Masláka, jeho osobní rekord zvenku je hluboko pod 49 vteřin, sekundovat by mu měl další reprezentant v Ostravě Aleš Voborník, jeho maximum je kolem 49,5. Mezi dívkami uvidíme kromě zmiňované Magdaleny Nové i další účastnice MS17: půlkařku Sylvu Škabrahovou (OR 2:10.90) nebo trojskokanku Lucii Uhlířovou – představí se také v dálce s osobáky za 12, resp. 5 a půl metru.

Pozornost všech by ale měla být upřena také na juniory, potažmo juniorky. Pro mnohé úspěšné dorostence to bude první měření sil s novou, vyšší kategorií. Český sprinterský rekordman do 17 let Václav Zich – venku mu patří 100 (10.65), v hale 200 (22.35) – bude mít šanci ukázat, jak se posunul za snem, o kterém mluvil v Ostravě – stát se profesionálním atletem. Zatím má nakročeno výborně, ve světovém měření sedmnáctiletých sprinterů byl senzačně šestý. Ale jsou tu i další jména, která by si měla veřejnost zapamatovat a ve Stromovce budou k vidění. Na čtvrtce je jednoznačným adeptem na titul Petr Vaněk, loni dokázal venku třikrát běžet pod 48 vteřin, nejlépe 47.53 a na MEJ okusil semifinále. Zkušenost se stejnou fází juniorského šampionátu má i půlkař Martin Hrstka.

Jakub Živec na MS17 jen těsně zaostal za třicet let českým rekordem, když zaběhl 8:19.35, a bude favoritem ať už nakonec zvolí trojku nebo patnáctistovku. Na kratší poloviční trati by jej mohl potrápit Filip Jalový, osobní rekord 3:55.76 si také vytvořil v Ostravě. Martin Mazáč se na MS17 probil do finále krátkých překážek, kde byl osmý. Hlavním konkurentem mu bude další účastník mistrovství Josef Polách. Česká výška má výrazný talent v osobě Jana Sommerschuha. Další z řady dorosteneckých reprezentantů se loni přenesl nejvýše přes 211 cm. V kouli se specialista Ladislav Prášil střetne s jinak diskařem Tomášem Voňavkou a oštěpařem Jakubem Vadlejchem, všichni tři si zkusili atmosféru loňského MS.

Mezi juniorkami se můžeme těšit na starty vícebojařské reprezentantky Nikol Ogrodníkové. Bronzová z MEJ a úspěšná účastnice nedávného halového pětibojařského MU mezi dospělými si dala přihlášky do čtyř disciplín. V dálce, kouli, 60 m př. i 200 m by měl patřit k favoritkám na čelní umístění. Se zraněními se potýká Kateřina Cachová, dorostenecká mistryně světa v sedmiboji. O víkendu by ale měla nastoupit na 60 m, kouli a výšku. Startovní listina ale čítá, podobně jako u chlapců, řadu dalších jmen, zejména reprezentantek z MS17. Na 60 i 200 m počítejme jako favoritku Janu Slaninovou, na delší distanci k ní připočtěme Marcelu Vondřejcovou, na čtvrtce by to měla být ‚venkovní‘ překážkářka Eva Šutová, i když je přihlášena také na půlku.

V technických disciplínách poutá účast stříbrné medailistky z MEJ Kateřiny Šafránkové, byť bude muset vyměnit kouli za kladivo. Hlavními konkurentkami jí budou specialistky Monika Plachá a Markéta Smoleňová a diskařky Kristýna Kroužková a Lucie Havránková, všechny byly v Ostravě na MS17. V tyči pak uvidíme Michaelu Noskovou (nedávný OR 372 cm).

Program mistrovství zahajuje v sobotu 16. února v 10, v neděli 17. pak v 9:30 hodin.

Štítky: , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku