Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Dvaadvacítky se sjedou do Plzně

Napsal admin • Zář 8th, 2010 • Rubrika: Atletika

Na západě Čech se bude o víkendu 5. a 6. září bojovat o republikové tituly. Obhajovat prvenství přijede šestnáct loňských šampionů, sprinterka Čechová a běžec Kocourek se dokonce znovu pokusí získat mistrovský double.

Stadion ve Štruncových sadech pamatuje vydařená mistrovství dospělých v letech 2000 a 2004. Teď do západočeské metropole poprvé zavítá věková kategorie do 22 let, která je však otevřena i mladším atletům – juniorům i dorostencům. „Máme na stadionu nový povrch, který byl položený přes prázdniny,“ uvedla zástupkyně pořadatelské AK ŠKODA Adriana Ujkanovičová. „Je to ten samý povrch, kterým byla dosud Plzeň vyhlášená.“ Šampionátu se dostalo podpory od primátora Plzně Ing. Pavla Rödla a radních pro tělovýchovu a sport Jiřího Stručka (kraj) a Mgr. Petry Kacovské (město). Všichni by měli předávat ocenění vítězům, včetně další osobnosti, bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Kteří atleti patří mezi favority? V Plzni nebude moci ať už z věkových nebo jiných důvodů obhajovat loňský titul pouze pětice šampionů, naopak hned jedenáct před rokem zlatých bude usilovat o zopakování svého úspěchu. Těžkou roli však bude mít oštěpař Jakub Vadlejch, proti němuž se postaví stříbrný z ME do 22 let a finalista MS dospělých Petr Frydrych. „Jsem spíš rád, že jsem se dal jakž takž do kupy, v Jablonci na družstvech jsem si hnul zády. Není to nic hrozného, ale spíš než rivalství řeším, abych kvalitně odházel,“ řekl dnes český juniorský rekordman Vadlejch. „Kdyby se mi povedl hod se sedmičkou na začátku, budu spokojený. Situace je jako přesýpací hodiny, loni jsem byl v laufu já a ‚Frýďa‘  se trápil. Letos je jasná jednička on,“ doplnil tréninkový parťák Barbory Špotákové na adresu svěřence Jana Železného, desátého oštěpaře v Berlíně.

Jasným favoritem tyčkařské soutěže je další účastník ME22 i světového šampionátu Jan Kudlička. Už o druhý titul bude bojovat český juniorský rekordman Martin Mazáč na 110 m překážek. Stříbrný z MEJ a obhájce prvenství z Julisky Václav Zich poměří na stovce síly mj. s kolegou z úspěšné štafety Martinem Říčařem. Nebudou chybět ani další dva stříbrní štafetmani z Nového Sadu Pavel Maslák a Lukáš Šťastný, kteří jsou přihlášeni na dvoustovku, stejně jako účastník MEJ Jiří Faist. Na čtvrtce, resp. půlce obhajují loňští semifinalisté MS juniorů Petr Vaněk a Martin Hrstka. S Vaňkem změří na 400 metrů síly bronzový z ME22 na 1500 m Jakub Holuša. Letos v Kaunasu reprezentovali běžec Milan Kocourek, který si znovu naložil pokus o těžký mistrovský double (5000 m a 3000 m SC), ale také čtvrtkař překážkář Josef Prorok a kladivář Pavel Bukvic, oba byli ve finále evropského vrcholu dvaadvacítek. Ve výčtu loňských šampionů-mužů z pražského MČR22 už chybí jen výškař Jan Vondra a dálkař Milan Pírek.

Mezi ženami je situace co do obhajob zcela opačná, usilovat o ni v Plzni může pouze pětice. Kateřina Čechová loni kralovala na 100 i 200 metrů, navíc v obou případech v rekordech šampionátu. ME do 22 let se letos kromě Čechové letos zúčastnila také kladivářka Kateřina Šafránková a získala stříbro. Uspět také na stýplu, v němž byla ve finále loni na MSJ, by chtěla Lucie Sekanová, která kromě toho obhajuje na patnáctistovce. A double může při neúčasti loňské šampionky na 100 m překážek Lepičové vybojovat také vítězka oštěpu Nikol Ogrodníková. Čtvrtkařský triumf by ráda zopakovala Lucie Weitzová. Na čtyři disciplíny (100 m př., dálka, výška, oštěp) je přihlášena stříbrná sedmibojařka z MEJ v Novém Sadu Kateřina Cachová.

V krátké historii MČR od 2002 již tři atleti dokázali nasbírat pět titulů v jedné disciplíně, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a kladivu Lenka Ledvinová. Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty je tak nejúspěšnější atletkou mistrovství – spolu Kristinou Bažatovou, jež půltucet titulů rozdělila rovným dílem mezi 100 a 200 m. Mezi muži je maximem pět zlatých, kromě Machury je má ve více disciplínách Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1).

Štítky: , , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku