Atletika

Vše co se točí okolo atletiky

Artróza kotníku, palce i prstů: projevy, léčení

Napsal admin • Led 25th, 2013 • Rubrika: Nezařazené

Artróza je zajména u starších lidí hodně časté onemocnění. Nejvíce se objevuje na velkých kloubech, ale uchráněny nejsou ani menší klouby. Artróza se může objevit v kotníku, na prstech u rukou, ale často také v palci na ruce.

Artróza se netýká pouze profesionálních sportovců

Část lidí si myslí, že Artróza se netýká normálních lidí, že se týká jen profesionálních sportovců, kteří v mladí nadměrně přetěžovaly tělo a proto se u nich projevila právě Artróza. To však není úplně pravda. Artróza je doslova civilizační onemocnění a ve vyšším věku trápí téměř každého. Spíše záleží na tom, jak velký rozsah bude Artróza ve finále mít.

Co se děje s klouby při artróze ?

Při artróze dochází k tomu, že ubývá chrupavky a ve finále třou klouby pouze o sebe a to pak způsobuje silné a velké bolesti. Taková artróza kloubů se většinou rozvíjí postupně. Na začátku tedy postižený může pociťovat po ránu ztuhlost kloubů nebo i mírnou bolest. To vše může začít už po 30. roku věku.

Jaké klouby jsou napadány při artróze ?

Artróza se nejčastěji objevuje na velkých kloubů. Častá je tedy artróza kyčelního kloubu, artróza kolene, artróza páteře. Například kyčelní kloub je pak často nahrazen umělým kloubem. Takovou operaci podstoupil například Václav Klaus. Prezident a bývalý předseda vlády z ODS.

Klouby může trápit také artritida

Mimo artrózy může klouby trápit artritida. Existuje více druhů. Například reaktivní artritida atd. Při artritidě dochází k tomu, že v postiženém kloubu dochází k zánětu. To u artrózy není tam žádný zánět neprobíhá, pouze ubývá chrupavčitá tkáň.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku